English     صفحه نخست
مدیریت نظارت بر ناشران : نام واحد
   
محسن انصاری مهیاری نام مدیر :
 

بر اساس ماده (2) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، مهم‌ترین اهداف سازمان بورس و اوراق بهادار، ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و نظارت بر حسن اجرای قانون مذکور در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران است.

در راستای تحقق اهداف فوق، ماموریت «مدیریت نظارت بر ناشران»، نظارت بر ناشران به ویژه نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط آنها با رعایت قانون و مقررات مربوط و با هدف ارتقای سلامت و شفافیت در اطلاعات و فعالیت آنها است. همچنین نظارت بر مؤسسات حسابرسی معتمد و ارتقای گزارشگری مالی در سطح بازار سرمایه کشور از اصلی ترین وظایف این مدیریت است.

 


 

وظایف مشخص شده در این ماده در ارتباط با نظارت بر ناشران اوراق بهادار به شرح زیر می‌باشد:

1. اعلام آن دسته از تخلفات در بازار سرمایه که اعلام آنها بر مبنای قانون بازار اوراق بهادار بر عهدۀ سازمان است به مراجع ذی‌صلاح (بند 9)

2. بررسی و نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان (بند 18)

علاوه بر موارد یاد شده در مادۀ 7 قانون، سایر وظایف سازمان در ارتباط با این حوزه، در فصل‌های سوم، چهارم و پنجم قانون به شرح زیر مورد تأکید قرار گرفته است:

1. الزام بورس‌ها و ناشران اوراق بهادار برای انتشار اطلاعات مالی بر اساس استانداردهای حسابداری و حسابرسی ملی کشور (مادۀ 41)

2. تهیۀ آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی انتشار اطلاعات توسط ناشران اوراق بهادار (مادۀ 42)

3. تهیۀ دستورالعمل اجرایی انتشار اطلاعات توسط ناشرانی که اوراق بهادار آنها نزد سازمان به ثبت رسیده است (مادۀ 45)

با توجه به اهداف تعیین شده، مدیریت نظارت بر ناشران اوراق بهادار عهده‌دار وظیفۀ بررسی و نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط ناشرانی می‌باشد که اوراق بهادار آنها نزد سازمان به ثبت رسیده است. همچنین به منظور ارتقاء سطح کیفی گزارشگری، بررسی و نظارت بر رعایت مقررات مربوطه در حوزۀ افشاء و انتشار اطلاعات و رعایت استانداردهای حسابداری و حسابرسی، از دیگر وظایف این مدیریت می‌باشد.

 

1401/02/31-17:20   : بروز رسانی
 
بخش های درون سازمانی
Skip Navigation Links.
 
©2017 All rights reserved. Powered by IT Department of SEO.
تمامی حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد.   نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
Email: info@seo.ir