English     صفحه نخست
معاونت حقوقی : نام واحد
   
مهرداد مسعودی فر نام معاون :
 


ترسيم خط‌ مشي حقوقي و قضايي سازمان  و نظارت بر حسن اجراي قوانين


با تصویب قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران در آذرماه 1384 باب جدیدی در بازار سرمایه کشور گشوده شد که شالوده آن تفکیک دو رکن نظارت و اجرا می‌باشد.

در بورسهای دنیا برای تحقق این هدف و تفکیک این دو رکن، با توجه به زیر ساخت‌های اقتصادی، حقوقی و اداری مسیرهای متفاوتی طی شده است گرچه رویه‌های یکسانی نیز در این میان قابل مشاهده است. راه‌کار پیشنهادی متخصصان بازار سرمایه، شرکتی نمودن بورسها به عنوان بازوهای اجرایی برای رسیدن به بازاری است که در عین پویایی تا حد ممکن از شفافیت در معاملات و اطلاعات برخوردار باشند. بر این اساس در ایران فرایند قانونی و اجرایی شرکتی شدن بورس آغاز شد و شرکت بورس اوراق بهادار تهران (سهامی عام) با مشارکت ناشران، نهادهای مالی و سرمایه‌گذاران حقیقی تشکیل گردید.


سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با واگذاری تدریجی وظایف اجرایی که براساس قانون تأسیس بورس اوراق بهادار مصوب اردیبهشت 1345 به صورت سنتی بر عهده داشت فعالیتهای نظارتی خود را آغاز نمود و در این راستا اهدافی چون سامان‌دهی، حفظ و توسعۀ بازاری شفاف، منصفانه و کارا، حمایت از حقوق و منافع سرمایه‌گذاران، اتخاذ تدابیر لازم جهت پیشگیری از وقوع تخلفات و نظارت بر سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی در بورس را سرلوحه کار خود قرار داده است.


مسئولیت خطیر سازمان بورس مبنی بر نظارت بر بازار سرمایه تحقق نمی‌یابد جز این که سازمان، ساختار و امکانات لازم جهت اجرای این مهم را در اختیار داشته باشد. بدین منظور تشکیلات سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه مورخ 08/09/85 هیئت وزیران و به استناد تبصره 5 قانون بازار اوراق بهادار به تصویب رسید و معاونت حقوقی یکی از چهار معاونت اصلی آن می‌باشد.


معاونت حقوقی تحت نظر ریاست سازمان وظایف و مسئولیتهای حقوقی محوله را در حوزۀ سازمانی خود انجام داده و خط و مشی حقوقی و قضائی سازمان را ترسیم می‌نماید. این معاونت کلیۀ وظایف، اختیارات و مسئولیتهای سازمان در بخش رسیدگی به تخلفات و تجدیدنظر در آنها، نظارت بر روند رسیدگی بر تخلفات در تشکلهای خودانتظام، مستندسازی و پیگیری جرائم بازار اوراق بهادار و همچنین ادارۀ دبیرخانه هیئت داوری را بر عهده دارد و مشاوره‌های حقوقی و قضائی لازم را به معاونتها، ادارات و بخشهای دیگر سازمان و به طور کلی به ارکان بازار اوراق بهادار ارائه می‌دهد.


ترسیم اصول کلی فعالیتهای حقوقی سازمان و سیاستهای قضائی و کیفری آن در برخورد با جرائم و تخلفات، نظارت بر اجرای صحیح قانون بازار اوراق بهادار ج.ا.ا و قوانین و مقررات مرتبط دیگر در سازمان و نهادهای تحت نظارت، ارائه نظریه‌های مشورتی درخصوص نحوۀ اجرای قونین و مقررات در سازمان و در بازار اوراق بهادار، پیگیری جرائم و تخلفات در بازار اوراق بهادار کشور و فعالان آن و مستندسازی و تهیه گزارشات لازم درخصوص آن جرائم و تخلفات و پیگیری رسیدگی به آنها در مراجع ذیصلاح قانونی، نظارت بر نحوۀ سازش در کانونها، ادارۀ دبیرخانۀ هیئت داوری بورس و همکاری و هماهنگی با رئیس هیئت داوری بورس در رسیدگی به اختلافات فعالان بازار اوراق بهادار، همکاری در انعقاد قراردادها و اداره املاک و مستغلات سازمان، انجام سایر وظایف و مسئولیتهائی که به موجب قانون، مقررات بخشنامه‌ها و یا ارجاع رئیس سازمان به معاونت حقوقی محول می‌شود، از دیگر وظایف این معاونت می‌باشد. 

1401/03/01-09:38   : بروز رسانی
 
بخش های درون سازمانی
Skip Navigation Links.
 
©2017 All rights reserved. Powered by IT Department of SEO.
تمامی حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد.   نقل مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
Email: info@seo.ir